Szkolny Klub Zabytkomaniaka


Jak się za to zabrać? Najlepiej w kilkuosobowej grupie, tak tworzy się klub – Szkolny Klub Zabytkomaniaka.

1. Stwórzcie listę zabytków w swojej miejscowości i okolicy

 • Sprawdźcie, co o nich wiadomo oraz w jakim są stanie.
 • Wraz z kolegami ze Szkolnego Klubu Zabytkomaniaka odwiedźcie zabytki w Waszych miejscowościach, gminach lub powiatach.
 • Jak oceniacie ich stan? Czy są zadbane, a może ich stanem należałoby zainteresować odpowiednie służby? Spróbujcie ocenić czy dany obiekt dobrze się prezentuje, czy np. nie przecieka mu dach, nie jest połamany, zarośnięty chwastami itp.
 • Możecie udokumentować stan zabytku za pomocą fotografii.
 • Trasę wycieczki możecie opracować posługując się np. spisami zabytków z danej okolicy dostępnych na stronach NID, urzędów gmin, czy choćby wykorzystując popularne przewodniki turystyczne.
 • Jeśli dostrzeżecie coś niepokojącego, macie jakieś uwagi wraz z nauczycielem możecie zastanowić się co robić dalej i jak zainteresować problemem jednostki odpowiedzialne za dziedzictwo kultury.

2. Proponujemy Wam lekturę kilku krótkich WYWIADÓW z osobami w różny sposób zajmującymi się dziedzictwem kulturowym.

 • Może spróbujecie zorganizować w szkole spotkanie np. z konserwatorem zabytków, archeologiem, archiwistą, muzealnikiem, przewodnikiem turystycznym albo przedstawicielem innej profesji stykającym się w pracy z zabytkami przeszłości, historii czy sztuki?
 • A może uda Wam się przeprowadzić własne wywiady na podobne tematy? Z pewnością zainteresują one wielu z Was, zwłaszcza osoby, które marzą by w przyszłości pracować na polu dziedzictwa kulturowego.

3. Jeśli w Waszej miejscowości nie ma muzeum ani izby regionalnej możecie zastanowić się nad stworzeniem ich wirtualnego odpowiednika. To doskonały sposób na udokumentowanie dla przyszłych pokoleń oraz prezentację obiektów związanych z historią „Małej Ojczyzny”. Inspiracją może być dla Was ta strona: WMZW.

 

4. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to przysłowie niestety bardzo często sprawdza się jeśli chodzi o dziedzictwo kultury. Zdarza się, że jeździmy na wycieczki w odległe zakątki, a nie znamy walorów najbliższej okolicy. Wyobraźcie sobie, że Wasz Szkolny Klub Zabytkomaniaka zamienia się w agencję reklamową, która ma za zadanie zareklamować lokalne dziedzictwo.

 • Opracujcie projekt plakatu oraz foldera promocyjnego. Spróbujcie zainteresować nim lokalne władze. Może znajdą się środki by najlepsze pomysły zostały wydane?
 • Oto model kartki pocztowej z projektu Sztuka na kółkach, na której możecie umieścić pozdrowienia z Waszej miejscowości i wysłać koledze. Na awersie przedstawcie za pomocą dowolnej techniki najciekawsze zabytki Waszej „Małej Ojczyzny” i wydrukujcie dwustronnie. Pozostaje napisać parę słów i biegnąć na pocztę! Wasza kartka na pewno będzie wyjątkowa.

Sztuka na kółkach - Duch miejsca

5. Czy braliście udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa? A może Wasz Szkolny Klub Zabytkomaniaków podjąłby się organizacji podobnej imprezy na szczeblu lokalnym? Wystarczy dobry program, hasło przewodnie, odrobina wysiłku i promocji, a może Wasze zabytki zajaśniałyby w świetle jupiterów?

 

6. Pewnie wielu z Was czytało „Wakacje z duchami” Adama Bahdaja i miało okazje odwiedzić miejsce, gdzie rozgrywała się akcja tej książki – zamek „Dunajec” w Niedzicy. Dobra lektura + zabytek to naprawdę doskonałe połączenie. Może w Waszym Szkolnym Klubie Zabytkomaniaka chwycicie za pióra, puścicie wodze fantazji i wymyślicie ciekawą opowieść, której wątek będzie zazębiał się wokół lokalnego zabytku? Poprzeczka jest ustawiona wysoko: do dziś tysiące ludzi jeżdżą oglądać pamiątkę po słynnej parze zakochanych z dramatu Szekspira – balkon Romea i Julii w Weronie oraz wędrują po Barcelonie śladem bestsellera „Cień wiatru” Carlosa Zofóna. Kto wie? Może Wy w roli pisarzy sprawicie, że lokalny zabytek stanie się równie sławny?

 

7. Czy umielibyście oprowadzić po Waszej miejscowości lub okolicy turystów? Co byście im pokazali? O czym opowiadali? Czy poszłoby Wam to sprawnie i ciekawie? Może członkowie Waszego Szkolnego Klubu Zabytkomaniaków spróbują zostać lokalnymi przewodnikami? To wcale nie taka łatwa sprawa. Opracujcie wraz z nauczycielem krótki program kursu, poczytajcie, wymyślcie autorska trasę. Możecie zorganizować wycieczkę do pobliskiego muzeum, podpatrzeć prawdziwych przewodników przy pracy, podpytać ich o tajniki zawodu. Zróbcie listę rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę mówiąc do słuchaczy.

 

8. Czy wiecie kim jest i jak przygotować się do roli Społecznego Opiekuna Zabytków?

 

9. Propozycje lekcji/warsztatów związanych z lokalnym dziedzictwem. Konspekty:

 

  Polecamy też materiały edukacyjne z serii SZTUKA NA KRĄŻKACH: