Warsztaty dla uczniów oraz nauczycieli


DUCH MIEJSCA - WARSZTATY

 

 

„Spotkania z Duchem Miejsca, Zębem Czasu, Białym Krukiem i Łaskawą Muzą” to projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, którego celem jest zainteresowanie młodych dziedzictwem kulturowym. W czasie warsztatów uczestnicy poznają szereg nowych pojęć m.in. relikt przeszłości, rezerwat archeologiczny; dowiedzą się ile w Polsce jest zabytków oraz jakie są różnice między ochroną i opieką nad zabytkami i ich formami, zobaczą różne przejawy kultury tradycyjnej, zapoznają się z elementami pracy archeologa i konserwatora, a także będą mieli okazję wypełnić kartę zabytku czy zapoznać się z ewidencją i rejestrem zabytków z okolicy.

Wspólnie zastanowimy się jakie wartości płyną z dziedzictwa i spróbujemy odpowiedzieć na pytania jak stworzyć szkolną izbę pamięci lub wirtualne muzeum.

 

 

  •  DLA UCZNIÓW 2014

Warsztaty zostaną zorganizowane w 15 szkołach na terenie województwa małopolskiego i świętokrzyskiego: Małopolska: Tylicz – 13.10., Krynica Zdrój – 28.10., Łąkta Górna – 27.10., Łąkta Dolna – 27.10., Czyżowice – 23.10., Piwniczna Zdrój – 16.10., Dobra – 30.10., Łapanów – 03.11., Sucha Beskidzka – 29.10., Orawka – 15.10.; Świętokrzyskie: Nagłowice – 21.10., Czarnca – 03.10., Secemin – 03.10., Bieliny, Maleniec – 17.10.

 

  • DLA NAUCZYCIELI 2014

Krakowski oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki zaprasza nauczycieli oraz animatorów kultury do uczestniczenia w warsztatach realizowanych w ramach projektu „Spotkania z Duchem Miejsca, Zębem Czasu, Białym Krukiem i Łaskawą Muzą”. Celem warsztatów jest przybliżenie zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych z dziedzictwem kulturowym materialnym i niematerialnym oraz sposobów wykorzystywania lokalnych zabytków w nauczaniu szkolnym. Organizatorzy podzielą się swoimi doświadczeniami, podpowiedzą jak założyć np. wirtualne muzeum, szkolną izbę pamięci oraz „Szkolne Kluby Zabytkomaniaków”, zaprezentują przykładowe zadania, scenariusze lekcji oraz ciekawe źródła i inicjatywy dotyczące dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy otrzymają szereg materiałów do wykorzystania w pracy z uczniami.
Warsztaty skierowane do nauczycieli oraz animatorów kultury przeprowadzone zostaną w Krakowie oraz Kielcach. Obejmą dwie części po 1,5 godz. każda. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Warsztatom będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna prezentująca zabytki sakralne z województwa świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego oraz podkarpackiego.

KIELCE – Biblioteka Pedagogiczna, ul. Jana Pawła II 5 – 6 XI 2014, czwartek godz. 14-17.
KRAKÓW – Stowarzyszenie Historyków Sztuki, ul. Starowiślna 29-31 – 7 XI 2014, piątek godz. 15-18.

 

Zachęcamy do udziału w projekcie, korzystania z bezpłatnych materiałów prezentowanych na naszej stronie internetowej oraz tworzenia Szkolnych Klubów Zabytkomaniaków.

Szkolenia zakończyły się dużą frekwencją oraz zainteresowaniem uczestników. W związku z tym zapraszamy chętnych nauczycieli oraz animatorów kultury na podobne warsztaty w 2015 roku, o których można poczytać na stronach:

Sztuka na kółkach oraz Ludowa Akademia Dziedzictwa. Zapraszamy!